Raczej cięższe - masywne najlepiej ceramiczne, żeby kociak ich nie przewrócił i nie przesuwał ich po mieszkaniu - dobrze by były one zaopatrzone od spodu w gumowe elementy, zapobiegające ślizganiu się. Zwłaszcza miski z wodą są ulubionym elementem do przesuwania przez kota przed pojeniem. Wielkość miseczek powinan być raczej duża aby koty nie haczyły wybrysami (wąsami) o jej brzegi - niektóre koty są na to wrażliwe. do karm mokrych idealne są tależyki, karma nie osadza się bowiem w niedostępnych dla kociego pyszczka narożnikach. Miski powinny być cały czas dostępne dla kota w tej samej lokalizacji - jedna z wodą, druga z suchą lub mokrą karmą. Pamiętajmy o utrzymaniu tych pojemników w czystości. Na zdjęciach poniżej modele z firmy Trixie dostępnych w sklepei internetowym zooplus.pl
Nie ma tego dużo - wystarczy szczotka lu grzebień z metalowymi końcówkami, zgrzebło lub rękawica do wyczesywania sierści. Kota brytyjskiego szczotkujemy najczęściej raz w tygodniu by nie usunąć zbyt dużej ilości podszerstka, w okresach linienia (wiosna, jesień) możemy szczotkować częściej aby usunąć wypadającą sierść. Warto umieścić gdzieś w mieszkaniu szczotkę "masażer" do której kot będzie miał stały dostęp aby sam mógł z niej korzystać. Do przycinania szybko rosnących pazurków przydadzą się cążki. Tą usługę można wykonać również w gabinecie weterynaryjnym. Przy odbiorze kociaka pokażemy jak robić to samodzielnie. Do pielęgnacji oczu czy uszu wystarczą ogólnodostępne waciki lub patyczki higieniczne.
Wystarczy klika sztucznych myszek, piłeczek, wisiorków z piórek, czy zwykły karton od butów, aby mały kociak miał się czym zająć, gdy nie będzie nikogo w domu lub będziecie zajęci. Pamiętajmy jednak o poświęceniu choć kliku chwil dziennie na osobistą zabawę.
To najczęściej kocimiętka, służąca do aplikowania w miejscach gdzie zależy nam, aby kot przebywał np. na kocich meblach, legowiskach, drapakach. Osobną kategorią są preparaty odstraszające - do stosowania w miejscach, w których stwierdzimy, że kot nie powinien przebywać. Są to zazwyczaj naturalne preparaty na bazie cytrusów, za którymi koty nie przepadają.
Transporter niezbędny jest głównie podczas podróży lub wizyt u weterynarza. Eliminuje przede wszystkim możliwość ucieczki i zapewnia kotu bezpieczną przestrzeń. Do wyboru mamy transportery plastikowe - łatwe do utrzymania w czystości, lub wiklinowe, które mogą służyć jako element wyposażenia domu - jako domek dla kota. Na dalsze podróże wybierajmy te zaopatrzone w materacyk i miskę na wodę. Na początek dla małego kota, wystarczy mniejszy tańszy kontener, ale trzeba pamiętać ze z czasem nasz kociak z niego wyrośnie i trzeba będzie nabyć ten większy - docelowy.
W naszej hodowli ze względu na częste wyjazdy na wystawy, stosujemy kontener Pet Cargo Cabrio.
Transporter ten jest duży - idealny dla kotów brytyjskich, ma doskonałą wentylację a przeźroczyste drzwiczki dają kotu komfort odczuwania nieco większej przestrzeni niż jest w rzeczywistości. Walorem jest wyposażenie kontenera w dobrze zamocowane miseczki idealne w dalszej podróży.
Niezwykle wygodna jest możliwość umieszczania kota w kontenerze na dwa sposoby - tradycyjnie przez dżwiczki lub przez otwierane górnej części boksu. Ta druga opcja jest szczególnie wygodna i bezstresowa dla kota.