Jaki drapak dla kota brytyjskiego?

drapak dla brytyjczyka

Po co kotu drapak?

Drapak jest niezwykle ważnym obiektem w organizacji kociej przestrzeni, a jego brak bądź niewłaściwa konstrukcja może prowadzić do poważnych zaburzeń behawioralnych. Jedną z potrzeb życiowych kota jest bowiem "ostrzenie" i czyszczenie pazurków płączone z przeciąganiem się. W naturze wykorzystywane są do tego celu drzewa. Drapaki dla kotów to  składają się zazwyczaj kilka różnych elementów, takich jak płyty do drapania, słupki do wspinania się czy budki do spania. Drapaki również stanowią doskonałe miejsce do zabawy i relaksu. Koty drapią nie tylko żeby ścierać pazury, ale również, żeby zostawić ślad zapachowy. Gruczoły umieszczone w poduszkach na łapach wydzielają niewyczuwalny dla człowieka zapach feromonowy, dzięki któremu kocię może zaznaczać swoje terytorium. Prawidłowo oznakowany teren postrzegany jest jako przyjazny, buduje kocie poczucie bezpieczeństwa i redukuje lęk. W zasadzie kot w ogóle nie ostrzy swoich pazurków, ale zrzuca z nich wierzchnią, zużytą warstwę, pozostawiając tę nową, ostrzejszą. Warto wiedzieć że dotyczy to tylko przednich łap, bo z tylnych koty usuwają zużyte pazurki  zębami. Drapak nie jest zatem luksusem czy tylko zabawką, ale absolutną koniecznością dla  zdrowego rozwoju naszego kota. 

drapak dla małego kotka

jeśli nie mamy jeszcze pomysłu na urządzenie kociego świata z drapakiem, to dla małego kota najlepiej zapewnić na początek chociaż mały stojak lub tekturowe platformy do drapania, aby kot miał swój mebel, na którym będzie się wylegiwał i ścierał pazurki. Można też postawić chociaż mały drapak ze sznurka sizalowego.

większe konstrukcje

Doskonałym rozwiązaniem jest zakup piętrowego kociego drapaka. Taki piętrowy mebel to także możliwość zaspokojenia naturalnej, kociej potrzeby wspinania się. Dobrą opcją jest zakup kilku mniejszych jednostek niż jednego wielkiego drapaka. Rozbudowany drapak daje stosunkowo niewielkie możliwościjego ustawienia w przestrzeni. Kilka  mniejszych konstrukcji pozwala je dowolnie zestawiać zgodnie z preferencjami kota i rozkładem mieszkania. Drapak moze być też częścią "kociej ściażki" składającej się z mebli, półek, czy innych elementów, po których kot może się przemieszczać Przy kupnie drapaka, który ma być już tym docelowym, należy zwrócić uwagę na jego wykonanie, mały kotek brytyjski  urośnie i będzie ważył 5, a w przypadku kocurów nawet 7-8 kilogramów - drapak musi więc być solidny. Podstawa aby była stabilna powinna być szeroka i w miarę ciężka, a średnica słupów to nie mniej niż 12 cm, owinięte dość grubym sznurem. Półki do leżenia także powinny zapewnić kotu komfort i bezpieczeństwo - zatem ich wymiar powinien wynościć około 50cm średnicy.  Na zdjęciu obok pięka konstrukcja w domu Pani Malwiny, gdzie mieszkają dwa nasze koty. Drapak ustawiony przy oknie to zapewnienie kotu dodatkowych wrażeń obserwacyjnych. 

Generalnie polecamy zakup drapaków lepszej - sprawdzonej jakości, od polskich producentów , np w firmie drapakidlakota.pl - gdyż konstrukcje azjatyckie dostępne na rynku w najniższej cenie, potrafą być przez kota dość szybko zutylizowane ;-). 

Legowisko dla kota

Gdzie kot lubi spać?

Temat kociego posłania to dość indywidualna kwestia dla każdego osobnika. Naturalną  tendencją nowych właścicieli jest udostępnienie w pierwszych dniach kociakowi sypialni i własnego łózka. To prawda - miło jest być budzonym rano kocim mruczeniem do ucha, ale warto przewidzieć tego konsekwencje.

Dorosły kot nie zrezygnuje z przywilejów, które zdobył w młodości. Dlatego warto wyznaczyć kociakowi granice i konsekwentnie zakazywać mu spać w łóżku. Przyzwyczajony do spania w sypialni kot będzie się tego domagał - i budził nas nad ranem nawet wtedy gdy  mamy zamiar się porządnie wyspać. Warto zatem przygotować kociakowi jego własne miejsce do spania. 

Miejsce do odpoczynku

Jeśli nie mamy rozbudowanego kociego mebla, na którym kot znajdzie sobie miejsce do wylegiwania, postarajmy się chociaż o osobne legowisko. Powinno ono być przytulne i ciepłe. Może to być na przykład legowisko zamknięte - z budką lub odkryte. Może być miękkie, pluszowe lub z wikliny, które jest wyłożone w środku ciepłym materiałem. Legowiskiem może być też duży, wiklinowy transporter wyściełany w środku, który będzie w domu stanowił azyl dla naszego futrzaka, a w razie potrzeby posłuży jako kosz transportowy.

Zaskoczeniem może być dla nas, że pomimo naszych starań, kot wybrał sobie inne miejsce na legowisko niż to, które mu przygotowaliśmy – taka jego natura. Najczęściej będzie to parapet lub stół - koty zazwyczaj nie śpią na podłodze.