Jak pies z kotem - czyli pies i kot pod jednym dachem

Jak zapewnić spokojne życie psa i kota w jednym domu? Przyczyny konfliktów i sposoby ich uniknięcia

   Czy możliwe jest pokojowe współżycie kota i psa w jednym mieszkaniu? Wszak przysłowie „żyje jak pies z kotem” nie wzięło się znikąd. Otóż jest to możliwe ale takie współistnienie ma znacznie większą szansę na sukces jeśli uwzględnimy kilka zasad uwzględniających ich indywidualne potrzeby i zachowania. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny konfliktów między psem i kotem oraz jakie są sposoby na uniknięcie tych problemów, aby zapewnić spokojne i harmonijne życie obu pupilom.

Przyczyny konfilktów między psem a kotem

 Skąd biorą się waśnie między tymi gatunkami? Jednym z głównych powodów są odmienne języki ciała którymi posługują się oba zwierzęta. Gdy pies macha ogonem, zazwyczaj jest zadowolony lub chce się bawić, natomiast kot porusza rusza nim, gdy jest zaciekawiony skupiony lub gdy się złości. Uderzenia przez kota ogonem o podłoże świadczą o irytacji. skręcona i wtulona w ciało głowa u kota, oznajmia wycofanie agresję, natomiast u psa – uległość. Zatem wysyłane komunikaty przez jedno zwierze nie są poprawnie odczytywane przez drugie - a to rodzi konflikty.

Jeśli jednak pies i kot poznają się odpowiednio wcześnie – jeszcze jako maluchy, to mogą nauczyć się wspólnego języka – głównie przez zabawę. Naukowcy wykazali, ze oba garunki najłatwiej pokojowo współżyją, jeśli kot pojawi się w domu przed psem oraz gdy zwierzęta w momencie zapoznania są jeszcze młode. im starcze osobniki tym trudniejsza wzajemna akceptacja. Bezpieczna granica dla kota to pół roku, natomiast dla psa to rok.

Sposoby na uniknięcie konfliktów między psem i kotem

Istnieją różne sposoby na uniknięcie konfliktów między psem a kotem w domu. Oto kilka z nich:

1. Wprowadzenie zwierząt do domu

Najważniejsze jest wprowadzenie psa i kota do domu w odpowiedni sposób. Nie należy ich wpuszczać do pomieszczenia razem od razu. Lepsze jest zastosowanie metody zamkniętej, gdzie psy i koty są trzymane w oddzielnych pomieszczeniach przez kilka dni. W ten sposób będą mieli czas na zapoznanie się z zapachami i dźwiękami drugiego zwierzęcia, ale bez bezpośredniego kontaktu.

2.Wspólne zabawy i jedzenie

Kolejnym sposobem na zapobieganie konfliktom między psem i kotem jest organizowanie wspólnych zabaw i posiłków. Wspólne zabawy i jedzenie pomagają zwierzętom poczuć się swobodniej w obecności siebie nawzajem.

3.Umożliwienie posiadania swojego wlasnego miejsca

Ważne jest również, aby każde zwierzę miało swoje własne miejsce. Zarówno kot, jak i pies powinny mieć swoje legowisko, w którym mogą odpocząć i się ukryć, jeśli chcą pobyć w samotności.

4. Tolerancja i nagrody

Jeśli zwierzęta zaczynają się kłócić, ważne jest,  zachować spokój i nie dolewać oliwy do ognia np przez podniesiony głos czy agresję wobec któregos czworonoga. Lepiej jest po prostu pozwolić im rozwiązać problem między sobą, ale pod nadzorem, aby zapobiec ewentualnym urazom. Jeśli uda im się porozumieć i tolerować swoją obecność, należy je nagrodzić. Można zrobić to poprzez pochwałę, pieszczoty lub smakołyki.

5.Szkolenie

Szkolenie psa i kota może również pomóc w uniknięciu konfliktów. Na przykład, jeśli twój pies nie toleruje obecności kota, możesz go szkolić, aby się z tym oswoił. Podobnie, jeśli kot nie jest zbyt przyjazny dla psa, możesz go nauczyć, aby przynajmniej tolerował jego obecność.

podsumowanie

Konflikty między psem a kotem mogą być frustrujące i stresujące dla opiekuna, ale z odpowiednim podejściem można ich uniknąć. Wprowadzenie zwierząt do domu w odpowiedni sposób, organizowanie wspólnych zabaw i posiłków, umożliwienie posiadania swojego miejsca, tolerancja i nagrody oraz szkolenie to kluczowe aspekty, które pomogą zapewnić spokojne i harmonijne życie obu pupili. Pamiętaj, że każde zwierzę ma swoje indywidualne potrzeby i zachowania, a unikanie konfliktów wymaga zrozumienia i cierpliwości.