Jaki żwirek dla kota?

Jaki żwirek będzie najlepszy do stosowania w kuwetach dla kota brytyjskiego

Jednym z kluczowych elementów troski o zdrowie i zadowolenie kotów jest zapewnienie im warunków higieny. chyba naważniejszą sprawą w tej kwestii jest wybór odpowiedniego żwirku. Żwirki dla kotów to nie tylko element wpływający na higienę, ale i możliwość realizaci zachowań behawioralnych jakim jest zakopywanie odchodów. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom żwirków dla kotów, różnicom między nimi oraz kryteriom, które warto wziąć pod uwagę, dokonując wyboru odpowiedniego produktu. 

Wybór żwirku to sprawa indywidualna - zależna od  preferencji danego kota, choć są w stanie przyzwyczaić się do wszystkiego, w czym mogą zrealizować swoje potrzeby. Na ryku dostępna są różne rodzaje o odmiennych właściwościach:


żwirek silikonowy

Żwirek silikonowy dla kotów to niewielkie, przezroczyste i twarde kryształki o porowatej strukturze. jest on w stanie pochłonąć ilość płynu nawet 40 razy przekraczającą jego własną wagę. Inne żwirki w kontakcie z kocim moczem rozpadają się bądź zbrylają. Żwirek silikonowy pochłania ciecz do środka. Jego cechą jest to że usuwamy codziennie tylko odchody stałe. Mocz wchłaniany jest przez sam silikon. Po pewnym czasie gdy silikon przestaje już chłonąć wilgoć, należy wymienić całą zawartość kuwety.

Żwirek silikonowy jest często chwalony za swoje właściwości antybakteryjne, i możliwość zakupu wersji zapachowych. Wadą tego żwirku jest to, że niektóre koty są wrażliwe na ostre krawędzie kryształków 


żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy dla kotów to jedno z najbardziej powszechnie stosowanych rozwiązań kocich kuwetach. Zaprojektowany z myślą o zapewnieniu wygody dla kota i ułatwieniu codziennej pielęgnacji kuwety. Żwirek bentonitowy wykonany jest z minerału - glinek bentonitowych, charakteryzujących się zdolnością do absorpcji wilgoci, co sprawia, że jest on efektywny w zatrzymywaniu i utrzymywaniu mokrych odchodów kota

Żwirek ten zdobył popularność ze względu na swoje walory ekonomiczne. dzięki temu że mocz wiązany jest przez żwirek do postaci kulki, którą łatwo usunąć z kuwety. Zatem można usuwać z kuwety tylko "zużyty" żwirek, uzupełniając co jakiś czas ubytek. Koty uwielbiają go ze względu na jego naturalną - przypominającą piasek strukturę.

Wadą tego preparatu jest to, że może on być zapylony oraz to że koty mają tendencją do wynoszenia go na łapkach z kuwety. warto w tym przypadku stosować maty przed kuwetą.


żwirek kukurydziany

Żwirek Kukurydziany jest to żwirek wyprodukowany z naturalnych surowców – z przetworzonej łuski kukurydzianej lub mąki kukurydzianej,, dzięki czemu możemy mieć pewność, że żwirek ten jest nie tylko przyjazny bezpieczny dla kotów ale również dla środowiska.

Materiał ten podobnie jak bentonit doskonale się zbryla, skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy. Na etapie produkcji nie stosuje się żadnych dodatkowych klejów ani dodatków chemicznych, dlatego nie zagraża zdrowiu kota nawet w przypadku połknięcia. Z tego powodu, a także dlatego że posiada on strukturę gładkich delikatnych granulek miłych dla miękkich, kocich łapek, jest on polecany do odchowu młodych kociąt. 

Kolejną jego zaletą , jest fakt że granulki po pewnym czasie są rozpuszczalne w wodzie. Można zatem bez problemu wyżucać bryłki do toalety. czego absolutnie nie można robić ze żwirkiem silikonowym czy bentonitowym. Wadą tego żwirku jest jego wyższa cena w stosunku do pozostałych.


żwirek pelletowy

Żwirek pelletowy to rownież preparat naturalny Jego polega na sprasowaniu trocin drzewnych do postaci podłużnych granulek. Co bardzo istotne – produkt tego typu nie zawiera żadnych sztucznych domieszek i klejów

Żwirek ten zdobył popularność ze względu na swoje walory ekonomiczne. dzięki temu że materiał ten ma właściwości zbrylające w kontakcie z wilgocią, można usuwać z kuwety tylko "zużyty" żwirek, uzupełniając co jakiś czas jego ubytek. koty uwielbiają go ze względu na jego naturalną - przypominającą piasek strukturę.

W porównaniu do żwirków bentonitowych, pellety drzewne zazwyczaj generują mniejszą ilość lotnego pyłu. Żwirek z pelletu  posiada zdolność do skutecznego pochłaniania wilgoci, co pomaga utrzymać kuwetę w suchym stanie. Granulki, które wchłonęły wilgoś rozpadają się do postaci trociny i opadają na spód kuwety - to ułatwia oddzielenie co jakiś czas zużytego materiału od tego jeszcze chłonnego. Pellet, podobnie jak inne żwirki niezbrylające, musi by wymieniany częściej niż podłoże zbrylające. Wymiana wsadu z pelletu powinna odbywać się raz na tydzień.

Niektóre koty mogą potrzebować czasu, aby się przyzwyczaić do nowego rodzaju żwirku o strukturze pelletu, Zwłaszcza jeśli wcześniej korzystały z innych materiałów. wyjściem z te sytuacji może być dosypywanie małych ilości pelletu to dotychczas stosowanego żwirku. Jeśli nie będzie żadnych niepożądanych reakcji, możemy zmienić stopniowo proporcje, aż do momentu, gdy całkowicie zastąpimy poprzedni żwirek pelletem.

Niewątpliwą zaletą żwirku pelletowego jest jego cena i biodegradowalność.